top of page
diş sıkma diş gıcırdatma
gece uykuda diş sıkma gıcırdatma

Bruksizm

Diş sıkma ve gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, uykuda veya uyanıkken kişinin dişlerini sıkması veya birbirine sürtmesidir. İstemsiz yapılan bir parafonksiyonel alışkanlık olan bruksizm çoğunlukla stres kaynaklı bir hastalıktır.

 

Zararları

Uykudan uyanıldığında çene eklemleri, kasları ve dişlerde ağrı şikayetiyle uyanma, dişlerin kesici ve çiğneyici yüzeylerinde belirgin aşınmalar, diş eti çekilmesi, eklem rahatsızlıkları, eklem sesleri, abfraksiyon denen dişlerin boyun kısmındaki aşınmalar, diş hassasiyetleri gibi problemlere yol açmakta ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Diş hekimine başvuran hastalar genellikle bruksizmden habersizdir ve diş ağrıları, eklem ağrıları gibi şikayetlerle diş hekimine başvurmaktadırlar.

gece plağı özlüce nilüfer bursa

Tedavisi

Gece plağı denilen kişiye özel ölçü ile üretilmiş, şeffaf bir alışkanlık kırıcı aparey ile alışkanlığın bıraktırılması hedeflenir. Kas gevşetici topikal ajanlar (merhem) ve kas gevşetici sistemik ajanlar (tablet) kullanımı tedavide yardımcıdır.

Bruksizm çoğunlukla istemsizce uykuda yapılan bir alışkanlıktır. Dolayısıyla bu hastalar gece plağını uykuda kullanmalıdır.

Gece plağı diş sıkmanın olumsuz etkilerini azaltır, aynı zamanda alışkanlık kırıcı bir apareydir.

Alışkanlık giderilemezse botoks ile çiğneme kaslarının aktivitesinin azaltılması tercih edilir.

Bazı durumlarda psikolojik destek tedavisi diş hekimi tarafından önerilir.

bottom of page